Start Biegu im. Władysława hrabiego Zamoyskiego został usytułowany na Palenicy Białczańskiej i jest to pierwszy z siedmiu punktów ścieżki dydaktycznej przygotowanej przez Tatrzański Park Narodowy.
W czasie biegu zawodnicy zapewne nie zwrócą na nie uwagi (wyjątek może stanowić, ostatni „przystanek” a mianowicie Morskie Oko) dlatego postanowiliśmy krótko opisać trasę po której w czerwcu przyjdzie wam rywalizować.
1. Palenica Białczańska (start: 0,0 km trasy biegu i 980 m n.p.m.) mieści się tu parking, placówka Straży Granicznej i wejście do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Jest to początek najbardziej uczęszczanego szlaku po polskiej stronie TATR.
2. Dolina Białki, jedna z największych dolin walnych w Tatrach. Cały jej obszar to ok. 63,5 km² i długość 12 km (w obrębie Tatr ciągnie się od Łysej Polany pod północno-zachodnią ścianę Zadniego Gerlacha). Duży wpływ na obecny charakter doliny miała działalność lodowca, który tu prawdopodobnie istniał i miał powierzchnię 60 km², grubości, aż 300 m i długość ok. 14 km.
Trasa biegu poprowadzona jest Doliną Białki na odcinku Palenica Białczańska - Wanta
3. Wodogrzmoty Mickiewicza (4,6 km trasy biegu i 1100 m n.p.m.) To trzy wodospady Potoku Roztoki. Towarzystwo Tatrzańskie w 1981 roku nadało nazwę Wodogrzmotom nazwę Wodospady Mickiewicza z okazji sprowadzenia (w 1980 r.) do Polski prochów Adama Mickiewicza z Francji. Z czasem utarła się potoczna nazwa Wodogrzmoty.
4. Wanta (6,6 km trasy biegu i 1165 m n.p.m.) Charakterystyczne miejsce gdyż tu rozpoczynają się skróty szosy do Morskiego Oka z których biegacze nie mogą skorzystać. Nazwa Wanta pochodzi od wielkiego bloku skalnego (który w gwarze podhalańskiej oznacza wielki odłam skalny) leżącego obok wspomnianego skrótu. W pobliżu znajduje się leśniczówka TPN.
5. Włosienica (8,6 km trasy biegu i 1310 m n.p.m.) to mała polana na której zbudowano parking oraz pawilon gastronomiczny. Nazwa Włosienica pochodzi od rosnącej tu trawy zwanej przez górali włosienicą lub włósienicą.
6. Żleb Żandarmerii, opada z grani Opalonego Wierchu do Doliny Rybiego Potoku. Jest żlebem szczególnie niebezpiecznym w zimie ponieważ co roku schodzą nim lawiny a raz na kilka lat są tak duże, że dochodzą aż do szosy. Nazwa żlebu pochodzi od wydarzenia które miało miejsc ew okresie galicyjskim (w XIX w.)wówczas została zniszczona przez lawinę śnieżną budka węgierskich żandarmów.
7. Morskie Oko (meta 10,0 km trasy biegu i 1410 m n.p.m.) to największe jezioro w Tatrach, położone w Dolinie Rybiego Potoku o powierzchni 34,93 ha i głębokości 50,8 m. Znajduje się u podnóża Mięguszowieckich Szczytów w samym sercu Tatr.
Wywalczył ten piękny zakątek dla Polski Patron naszego biegu Władysław hrabia Zamoyski (zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem na temat naszego Patrona, w zakładce patroni biegów)